Truth

Diamenty

Poznaj

Diamenty

Piękna diamentów nie sposób ująć w ramy sztywnej definicji. Eksperci na potrzeby rzetelnej wyceny diamentów opracowali więc kryteria, które obiektywnie określają wartość każdego kamienia.

Na całym świecie znane są jako Zasada 4C. Za najważniejsze uważane są więc: Masa (Carat Weight), Czystość (Clarity), Barwa (Colour) oraz Szlif (Cut). Stąd na pozór dwa identyczne diamenty będą mieć zupełnie inną wartość. Różnice tkwią w detalach…

Masa

Wyrażana jest w karatach metrycznych z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Jeden karat (1 ct) to 0,20 grama. Oznacza to, że diament o wadze 1 grama ma 5 karatów. Kamienie szlachetne o wysokiej liczbie karatów występują w naturze niezwykle rzadko.

Czystosc

Inkluzje, zwane „wrostkami” to cecha wszystkich kamieni szlachetnych. Tworzą się w nich głęboko pod ziemią, w procesie formowania kamieni. Nierzadko są mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem. Dopiero obserwacja kamienia w wielokrotnym powiększeniu pozwala określić czystość. Im mniej diament posiada inkluzji, tym jest cenniejszy.

Barwa

Określana jest z wykorzystaniem specjalnej skali, opisywanej literami od D do Z. Regułą jest, że im bielszy diament, tym bliżej mu to początku alfabetu, a jego cena jest wyższa. Zdecydowana większość diamentów posiada chociażby drobne zabarwienia, żółte lub brązowe. To w pełni naturalne odcienie, określane jako tzw. barwy typowe. Absolutnie bezbarwne kamienie szlachetne należą do najrzadszych i najcenniejszych.

Szlif

Wśród form diamentów rozróżnia się te o szlifie brylantowym oraz fantazyjne, jak m.in. serca (heart), markizy (marquise), czy łezka (pear). To dzięki szlifowi odnosi się wrażenie, że diament aż iskrzy. Ten blask fachowo określany jest brylancją. Zjawisko to zachodzi w efekcie całkowitego wewnętrznego odbicia i rozszczepienia promieni światła oraz odbicia od zewnętrznych płaskich powierzchni, tzw. faset. Doświadczony szlifierz obrabia diament tak, by lśnił jak najmocniej.

M&A Luxury